- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
NETGEAR GS728TPP, Managed, L2/L3/L4, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Power over Ethernet (PoE), Rack mounting
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3/L4 |
| ARP inspection | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 4 |
| USB Type-A ports quantity | 1 |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3x |
| IPv4 routes | 32 |
| IPv6 routes | 32 |
| VLAN support | Yes |
| Number of VLANs | 256 |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| Latency (10-100 Mbps) | 8.871 µs |
| Latency (1 Gbps) | 4.701 µs |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| DHCP features | DHCP snooping, DHCPv6 client |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Access Control List (ACL) IPv4 entries | 100 |
| Multicast support | Yes |
| Number of multicast groups filtered | 512 |
| Rack mounting | Yes |
| Product color | Gray |
| Redundant fans support | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Built-in processor | Yes |
| Processor manufacturer | ARM |
| Processor model | ARM Cortex-A55 |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 64 MB |
| Noise level | 33.3 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 1252990 h |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 26 W |
| Power consumption (max) | 427 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 24 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 380 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Width | 17.3" (440 mm) |
| Depth | 10.1" (257 mm) |
| Height | 17" (432 mm) |
| Weight | 9.06 lbs (4.11 kg) |
| Certification | CE, FCC Class A, RCM, ICES Class A, VCCI, KC, BSMI, UKCA |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 5145283E
Brand: QNAP
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: F7281CF6
Brand: StarTech.com
Reference: 2127C800
Brand: StarTech.com
Reference: 8224D1BF
Brand: HPE
Reference: 04E8DA32
Brand: TP-Link
Reference: F1F881DE
Brand: Lancom Systems
Reference: 52917A88
Brand: Intellinet
Reference: 5B4384F7
Brand: TP-Link
Reference: 7AA207F1
Brand: APC
Reference: 8EA63D3F
Brand: AXIS
Reference: 50E327DA2C
Brand: TP-Link
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 6FCA749847
Brand: UbiQuiti
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: AA2FF486
Brand: StarTech.com
Reference: 778FD22D
Brand: TP-Link
Reference: A378C56B
Brand: LevelOne
Reference: 90708A1D
Brand: TP-Link
NETGEAR GS728TPP, Managed, L2/L3/L4, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Power over Ethernet (PoE), Rack mounting
check_circle
check_circle