- New
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
InLine 66659A, 1000 Mbit/s, 100Base-TX, 1000Base-TX, 1000Base-FX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10,100,1000 Mbit/s
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Converter input interface | 100Base-TX, 1000Base-TX |
| Converter output interface | 1000Base-FX |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-TX, 100BASE-TX, 1000BASE-TX |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE-FX |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Duplex system | Full, Half |
| Supported network protocols | QoS |
| Maximum transfer distance | 21653.5" (550 m) |
| Wavelength | 1310 nm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Internal | No |
| LED indicators | Activity, Power, Status |
| Product color | Black |
| Fiber optic connector | SC |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Fiber ports quantity | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Input voltage | 5 V |
| Input current | 1 A |
| External power adapter | Yes |
| Width | 2.76" (70 mm) |
| Depth | 3.74" (95 mm) |
| Height | 0.984" (25 mm) |
| Weight | 6.24 oz (177 g) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| AC adapter included | Yes |
| Package width | 4.72" (120 mm) |
| Package depth | 9.06" (230 mm) |
| Package height | 1.97" (50 mm) |
| Package weight | 10.9 oz (310 g) |
| Package type | Box |
| Certification | FCC |
| Dimensions (WxDxH) | 2.76 x 3.74 x 0.984" (70 x 95 x 25 mm) |
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: C2797F7D
Brand: Intel
Reference: 3D39937E
Brand: UbiQuiti
Reference: 93BF5505
Brand: AXIS
Reference: 25172C2F
Brand: Lancom Systems
Reference: EF3E162718
Brand: Netgear
Reference: 04E8DA32
Brand: TP-Link
Reference: 4FDEDFB6
Brand: Netgear
Reference: FB6D2282
Brand: Intel
Reference: 73554CAF
Brand: LevelOne
Reference: 333A6B1F
Brand: Intel
Reference: 5BCD19C4
Brand: D-Link
Reference: 12EC6CD3
Brand: Poly
Reference: 4BD67F7E
Brand: LevelOne
Reference: 86AA6D4F
Brand: StarTech.com
Reference: 3BAC8F8E97
Brand: UbiQuiti
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 74C13FDB
Brand: InLine
InLine 66659A, 1000 Mbit/s, 100Base-TX, 1000Base-TX, 1000Base-FX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10,100,1000 Mbit/s
check_circle
check_circle