- New
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
InLine 76660I, PCIe, USB Type-C, Male, Low-profile, PCIe 3.0, Taiwan
| Host interface | PCIe |
| Output interface | USB Type-C |
| Host interface gender | Male |
| Expansion card form factor | Low-profile |
| Expansion card standard | PCIe 3.0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Internal | Yes |
| Country of origin | Taiwan |
| Chipset | ASMedia ASM3242 |
| Connector 1 gender | Female |
| Data transfer rate (max) | 20 Gbit/s |
| UASP support | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 3 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.8 Mountain Lion, Mac OS X 10.9 Mavericks, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura, Mac OS X 14.0 Sonoma, Mac OS X 15.0 Sequoia |
| Linux operating systems supported | Kernel 2.6.31, Kernel 2.6.33, Kernel 3.12, Kernel 3.17, Kernel 3.3, Kernel 4.6.4, Linux Kernel 5.10, Linux Kernel 5.11, Linux Kernel 5.12, Linux Kernel 5.13, Linux Kernel 5.14, Linux Kernel 5.15, Linux Kernel 5.19, Linux Kernel 5.4, Linux Kernel 5.8, Linux Kernel 5.9, Linux Kernel 6.2, Linux Kernel 6.5 |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Compliance certificates | TÜV mark, Federal Communications Commission (FCC), CE |
| Width | 3.11" (79 mm) |
| Depth | 2.01" (51 mm) |
| Weight | 1.23 oz (35 g) |
| Mounting brackets included | Yes |
| Manual | Yes |
| Package type | Hanging box |
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 0C055B27
Brand: TP-Link
Reference: BFF69D96
Brand: Lancom
Reference: A712FDB4
Brand: HPE
Reference: AFFFEF40
Brand: StarTech.com
Reference: A1B6CAB6
Brand: LevelOne
Reference: E22A7FD5
Brand: Intel
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: F5442A34A4
Brand: Digitus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: CA4E29AC
Brand: Intel
Reference: EEBC7863
Brand: UbiQuiti
Reference: 378BAF7A
Brand: APC
Reference: 43640013
Brand: TP-Link
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: BD1921B8
Brand: StarTech.com
Reference: 6E5B25CE9C
Brand: TP-Link
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 8A55165D
Brand: TP-Link
Reference: E26DC4DD
Brand: HPE
Reference: 72B9E35212
Brand: Alcasa
InLine 76660I, PCIe, USB Type-C, Male, Low-profile, PCIe 3.0, Taiwan
check_circle
check_circle