- New
- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
NETGEAR GS348TPv2, Managed, L2/L3, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Power over Ethernet (PoE), Rack mounting, 1U
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Web-based management | Yes |
| ARP inspection | Yes |
| MIB support | Y |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3x |
| Port mirroring | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | Port-based VLAN, Private VLAN, Voice VLAN |
| Number of VLANs | 256 |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 104 Gbit/s |
| Store-and-forward | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| DHCP features | DHCP client |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Loop protection | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Form factor | 1U |
| Product color | Black |
| LED indicators | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Memory type | RAM |
| Internal memory | 512 MB |
| Flash memory | 64 MB |
| Noise level | 36.3 dB |
| Power source | PoE |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 48 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 380 W |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Width | 17.3" (440 mm) |
| Depth | 12.4" (316 mm) |
| Height | 1.69" (43 mm) |
| Weight | 8.93 lbs (4.05 kg) |
| Quick start guide | Yes |
| User guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Shipping (inner) case height | 17" (43.2 cm) |
| Shipping (inner) case width | 22.3" (56.7 cm) |
| Shipping (inner) case length | 9.49" (24.1 cm) |
| Shipping (inner) case net weight | 29.3 lbs (13.3 kg) |
| Quantity per shipping (inner) case | 2 pc(s) |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 53DA7AC6
Brand: TP-Link
Reference: 3E116304
Brand: Netgear
Reference: 871E25ED
Brand: Intel
Reference: BA1474DD
Brand: Intel
Reference: 47D2C8B6
Brand: Lenovo
Reference: 8C7238A0
Brand: UbiQuiti
Reference: 51C2848C
Brand: UbiQuiti
Reference: CB17DC50
Brand: TP-Link
Reference: F66C50C9
Brand: Netgear
Reference: 72C3E9F0
Brand: Netgear
Reference: EA04897F
Brand: HPE
Reference: 7A177046
Brand: StarTech.com
Reference: F0A2D01B
Brand: TP-Link
Reference: 507210CC
Brand: Intellinet
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: B4985459BE
Brand: Equip
Reference: 7F16E29D
Brand: Lancom Systems
NETGEAR GS348TPv2, Managed, L2/L3, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Power over Ethernet (PoE), Rack mounting, 1U
check_circle
check_circle