- New
- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
QNAP QSW-L3208-2C6T, Managed, L2, 10G Ethernet (100/1000/10000), Desktop
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Web-based management | Yes |
| System event log | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 6 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Combo SFP ports quantity | 2 |
| Console port | RJ-45 |
| Power connector | DC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| 10G support | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| VLAN support | Yes |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 160 Gbit/s |
| Throughput | 80 Gbit/s |
| Static route | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 12000 |
| DHCP features | DHCP server |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| IGMP snooping | Yes |
| Loop protection | Yes |
| Rack mounting | No |
| Form factor | Desktop |
| Product color | Black |
| LED indicators | Yes |
| Number of fans | 4 fan(s) |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Power source | DC |
| Power supply included | Yes |
| DC input voltage | 12 V |
| Input current | 3 A |
| Power consumption (max) | 36 W |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Width | 8.27" (210 mm) |
| Depth | 6.3" (160 mm) |
| Height | 1.73" (44 mm) |
| Weight | 2.84 lbs (1.29 kg) |
| Cables included | AC |
| Quick start guide | Yes |
| Rack mount kit | Yes |
| Package type | Box |
| Package width | 12.9" (328 mm) |
| Package depth | 8.5" (216 mm) |
| Package height | 2.4" (61 mm) |
| Package weight | 5.75 lbs (2.61 kg) |
| Certification | CE, UKCA, FCC, IC, VCCI, RCM, BSMI, LVD, KC |
| Country of origin | Taiwan |
| Quantity per master (outer) case | 8 pc(s) |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: EDA9F65988
Brand: Lancom
Reference: ACCD3F23
Brand: UbiQuiti
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 23C549B1
Brand: Netgear
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 083D363A33
Brand: UbiQuiti
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 4A5F41DC
Brand: Fujitsu
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 0796E50B
Brand: Lancom Systems
Reference: C4AE44AF
Brand: TP-Link
Reference: 9BFEB8075B
Brand: Intel
Reference: 2E928685
Brand: LevelOne
Reference: 2A6F4E9E
Brand: Aruba
Reference: BF81ECEF
Brand: HPE
Reference: C6F83547
Brand: InLine
Reference: BBB4EB5A
Brand: StarTech.com
Reference: C9AD4368
Brand: StarTech.com
Reference: 714FDE80
Brand: Lenovo
Reference: D5A38173
Brand: LevelOne
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
QNAP QSW-L3208-2C6T, Managed, L2, 10G Ethernet (100/1000/10000), Desktop
check_circle
check_circle