- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
Zyxel GS1100-10HP v2, Unmanaged, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Power over Ethernet (PoE), Wall mountable
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP module slots quantity | 2 |
| Power connector | DC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| 10G support | No |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| MAC address table | 8000 entries |
| Switching capacity | 20 Gbit/s |
| Forwarding rate | 14.88 Mpps |
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 9000 |
| Packet buffer memory | 0.256 MB |
| Product color | Black |
| LED indicators | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Number of fans | 0 fan(s) |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000070 h |
| Power source | AC/DC |
| Power supply included | Yes |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| DC input voltage | 54 V |
| Power consumption (max) | 156.1 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 130 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Heat dissipation | 89 BTU/h |
| Width | 9.84" (250 mm) |
| Depth | 4.09" (104 mm) |
| Height | 1.06" (27 mm) |
| Weight | 25.7 oz (730 g) |
| Package width | 8.98" (228 mm) |
| Package depth | 12" (304 mm) |
| Package height | 2.64" (67 mm) |
| Package weight | 4.34 lbs (1.97 kg) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Country of origin | China |
| Master (outer) case width | 12.7" (323 mm) |
| Master (outer) case length | 22" (558 mm) |
| Master (outer) case height | 10.8" (275 mm) |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Master (outer) case weight | 30.2 lbs (13.7 kg) |
| Quantity per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: F3764C9BBE
Brand: Telekom Deutschland
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 7E1ABD9A
Brand: Aruba
Reference: EE023438
Brand: HPE
Reference: 3F783F74
Brand: Netgear
Reference: ECCFBE31
Brand: HPE
Reference: 3A9E5170
Brand: HPE
Reference: A12A43C2
Brand: HPE
Reference: 3F070765
Brand: HPE
Reference: F0A2D01B
Brand: TP-Link
Reference: B09F696A0C
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: A71439B5
Brand: D-Link
Reference: 18E296034A
Brand: Good Connections
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: D3ECD76D
Brand: TP-Link
Reference: EFBDC8E6
Brand: HPE
Reference: 9DCC2582
Brand: StarTech.com
Reference: 4990832D
Brand: HPE Networking
Zyxel GS1100-10HP v2, Unmanaged, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Power over Ethernet (PoE), Wall mountable
check_circle
check_circle