- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
NETGEAR MS308E, Unmanaged, 2.5G Ethernet (100/1000/2500), Full duplex, Wall mountable
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| 10G support | No |
| Full duplex | Yes |
| Half duplex | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Head-of-line (HOL) blocking | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Cable length detection | Yes |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 40 Gbit/s |
| Forwarding rate | 3.72 Mpps |
| Latency (1 Gbps) | 4.9 µs |
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 12288 |
| Packet buffer memory | 1 MB |
| Rack mounting | No |
| Stackable | No |
| Product color | Black |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Number of fans | 0 fan(s) |
| Noise level | 0 dB |
| Fanless | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 3309911 h |
| Power source | DC |
| Power supply included | Yes |
| DC input voltage | 12 V |
| Input current | 1 A |
| Input voltage | 12 V |
| Power consumption (max) | 8.1 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 118110.2" (0 - 3000 m) |
| Heat dissipation | 8.27 BTU/h |
| Width | 6.22" (158 mm) |
| Depth | 3.98" (101 mm) |
| Height | 1.06" (27 mm) |
| Weight | 15.2 oz (430 g) |
| Compliance certificates | CCC, Low Voltage Directive (LVD) |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: C5383552
Brand: TP-Link
Reference: 7250CF61
Brand: UbiQuiti
Reference: 843DFFD47A
Brand: Asus
Reference: 0FF29DA5
Brand: Netgear
Reference: 2D0CAA12
Brand: InLine
Reference: 7FC1FA9D
Brand: TP-Link
Reference: 1DFEEE4ABA
Brand: Asus
Reference: 9040A30A
Brand: HPE
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: A1C6E9FC
Brand: StarTech.com
Reference: 7B20286E
Brand: UbiQuiti
Reference: C0DF09BCF1
Brand: Alcasa
Reference: 9CFCAEBB
Brand: HPE
Reference: 8D1CC701
Brand: Intellinet
Reference: F136743869
Brand: UbiQuiti
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 9A55103A16
Brand: Ubiquiti Networks
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 53AF1D2E
Brand: HPE
NETGEAR MS308E, Unmanaged, 2.5G Ethernet (100/1000/2500), Full duplex, Wall mountable
check_circle
check_circle