- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Banner
Logitech MX Keys S, Full-size (100%), RF Wireless + Bluetooth, Scissor key switch, QWERTZ, LED, Graphite
| Recommended usage | Universal |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Keyboard layout | QWERTZ |
| Keyboard language | German |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Multi-device support | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Backlight | Yes |
| Product color | Graphite |
| Backlight type | LED |
| Backlight color | White |
| Adjustable backlight | Yes |
| Keyboard style | Straight |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Aluminum |
| LED indicators | Yes |
| Wireless range | 393.7" (10 m) |
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Number of batteries (keyboard) | 1 |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Rechargeable | Yes |
| Charging source | USB Type-C |
| Mouse included | No |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android 10.0, Android 11.0, Android 12.0, Android 8.0, Android 9.0, iOS 14, iOS 14.5, iOS 15, iPadOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Sustainability certificates | CarbonNeutral, Forest Stewardship Council (FSC) |
| Downloadable software | Logi Options+ |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 16.9 x 5.18 x 0.807" (430.2 x 131.6 x 20.5 mm) |
| Keyboard weight | 28.6 oz (810 g) |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 0.567 x 0.26 x 0.724" (14.4 x 6.6 x 18.4 mm) |
| Receiver weight | 0.0705 oz (2 g) |
| Cables included | USB Type-A - USB Type-C |
| User guide | Yes |
| Compatibility | Logi Bolt USB receiver |
| Post-consumer recycled plastic | 26% |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 557E19CD6D
Brand: Apple
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 63D4330B
Brand: Apple
Reference: 7DF3EA71
Brand: Cherry
Reference: 892C551C
Brand: Cherry
Reference: 9FFEC393
Brand: Cherry
Reference: F0436A2B
Brand: Evoluent
Reference: DBD6847ED9
Brand: Asus
Reference: 54816309
Brand: HP
Reference: FF4427A04F
Brand: Razer
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: DEBAE402
Brand: Cherry
Reference: BC26BFDC
Brand: Cherry
Reference: 9A5623EC
Brand: Cherry
Reference: E97E76E5
Brand: HP
Reference: CD0374CE
Brand: Logitech
Reference: 4C35E81B
Brand: Logitech
Reference: 148CDE07
Brand: Cherry
Logitech MX Keys S, Full-size (100%), RF Wireless + Bluetooth, Scissor key switch, QWERTZ, LED, Graphite
check_circle
check_circle