- New
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
Brother MFC-J6959DW, Inkjet, Color printing, 1200 x 4800 DPI, Color copying, A3, Gray
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Color printing |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 4800 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 30 ppm |
| Duplex printing mode | Auto |
| Duplex print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 21 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 4.6 s |
| Copying | Color copying |
| Duplex copying | Yes |
| Maximum copy resolution | 600 x 600 DPI |
| Copier resize | 25 - 400% |
| N-in-1 copy function | Yes |
| Scanning | Color scanning |
| Duplex scanning | Yes |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Optical scanning resolution (ADF) | 600 x 600 DPI |
| Scan technology | CIS |
| Scan speed (color) | 25 ppm |
| Duplex faxing | Yes |
| Modem speed | 33.6 Kbit/s |
| Duplex functions | Copy, Fax, Print, Scan |
| Number of print cartridges | 4 |
| Printing colors | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Page description languages | BR-Script 3, PCL 6, PDF 1.7, XPS |
| Country of origin | Philippines |
| Total number of input trays | 3 |
| Total input capacity | 900 sheets |
| Total output capacity | 100 sheets |
| Paper tray 1 input capacity | 250 sheets |
| Paper tray 2 input capacity | 500 sheets |
| Multi-Purpose tray | Yes |
| Multi-Purpose tray input capacity | 100 sheets |
| Auto document feeder (ADF) | Yes |
| Auto document feeder (ADF) input capacity | 50 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A3 |
| Paper tray media types | Envelopes, Glossy paper, Photo paper, Plain paper, Recycled paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A3, A4, A5 |
| Non-ISO print media sizes | Folio |
| Envelopes sizes | C5, Com-10, DL, Monarch |
| Custom media width | 4.13 - 5.83" (105 - 148 mm) |
| Custom media length | 8.48 - 14" (215.5 - 355.6 mm) |
| Paper tray media weight | 64 - 220 g/m² |
| Multi-Purpose Tray media weight | 64 - 220 g/m² |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, 802.1x RADIUS, AES, APOP, EAP-FAST, EAP-MD5, EAP-PEAP, EAP-TLS, EAP-TTLS, HTTPS, IPPS, IPSec, SMTP-AUTH, SNMPv3, SSL/TLS, TKIP, WPA-PSK, WPA2-PSK, WPA3-SAE |
| Mobile printing technologies | Brother iPrint & Scan |
| Internal memory | 512 MB |
| Sound pressure level (printing) | 51 dB |
| Product color | Gray |
| Market positioning | Business |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 3.47" |
| Control type | Touch |
| Color display | Yes |
| Power consumption (printing) | 31 W |
| Power consumption (ready) | 6.5 W |
| Power consumption (sleep) | 0.9 W |
| Power consumption (off) | 0.03 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.3 kWh/week |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Mac OS X 13.0 Ventura |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Sustainability certificates | Blue Angel, Nordic Swan Ecolabel |
| Width | 22.1" (561 mm) |
| Depth | 22.2" (563 mm) |
| Height | 26.8" (681 mm) |
| Weight | 63.5 lbs (28.8 kg) |
| Package width | 26.8" (681 mm) |
| Package depth | 22.1" (561 mm) |
| Package height | 22.2" (563 mm) |
| Package weight | 71.4 lbs (32.4 kg) |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Included cartridge capacity (black) | 3000 pages |
| Included cartridge capacity (CMY) | 1500 pages |
| Cables included | AC |
| Pallet height | 7.24" (18.4 cm) |
| Pallet weight | 500 lbs (226.8 kg) |
| Number of cartons per pallet | 6 pc(s) |
| Number of layers per pallet | 3 pc(s) |
| Quantity per pallet | 6 pc(s) |
| Number of cartons per pallet layer | 2 pc(s) |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
| Recommended monthly print volume | 3500 pages |
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 1859DBB5
Brand: Canon
Reference: 6398EEE98A
Brand: Kyocera
Reference: 96CE234F41
Brand: Kyocera
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 44346BAF
Brand: Brother
Reference: 88C25CBF
Brand: Brother
Reference: D72A7ED335
Brand: Brother
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: D27930E212
Brand: Prindo
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C8713899F5
Brand: Canon
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: F950866095
Brand: Epson
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 2B0A0B49
Brand: Brother
Reference: 95551EE1
Brand: Canon
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Brother MFC-J6959DW, Inkjet, Color printing, 1200 x 4800 DPI, Color copying, A3, Gray
check_circle
check_circle