- New
- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
Brother TZE-231, Black on white, Die-cut label, TZe, White, Inkjet, Philippines
| Label color | Black on white |
| Type | Die-cut label |
| Self-laminating | Yes |
| Humidity resistant | Yes |
| Weatherproof | Yes |
| Smear resistant | Yes |
| Flame-retardant | No |
| Tape type | TZe |
| Product color | White |
| Print technology | Inkjet |
| Country of origin | Philippines |
| Finish type | Gloss |
| Heat shrink | No |
| Flexibility | Yes |
| Suitable for textured surface | No |
| Heat-resistant | Yes |
| Cold-resistant | Yes |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Oil-resistant | Yes |
| Water-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Laminated | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Abrasion-resistant | Yes |
| Suitable for any surface | No |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Freezer proof | Yes |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | GL-100, PT-1000, PT-1000BM, PT-1010, PT-1010B, PT-1010NB, PT-1010R, PT-1010S, PT-1090, PT-1090BK, PT-1100, PT1100SB, PT-1100SBVP, PT-1100ST, PT-1120, PT-1130, PT-1160, PT-1170, PT-1180, PT-1190, PT-1200, PT-1230PC, PT-1280, PT-1280SR, PT-1280VP, PT-128AF, PT-1290, PT-1290BT, PT-1290BT2, PT-1290RS, PT-1300, PT-1400, PT-1500, PT-1500PC, PT-1600, PT-1650, PT-1700, PT-1750, PT-1800, PT-1810, PT-1830, PT-1830C, PT-1830SC, PT-1830VP, PT-1880, PT-1880C, PT-1880SC, PT-1880W, PT-18R, PT-18RKT, PT-1900, PT-1910, PT-1950, PT-1960, PT-200, PT-2030, PT-2030AD, PT-2030VP, PT-2100, PT-2110, PT-2200, PT-2210, PT-2300, PT-2310, PT-2400, PT-2410, PT-2430PC, PT-2500PC, PT-2600, PT-2610, PT-2700, PT-2710, PT-2730, PT-2730VP, PT-300, PT-300B, PT-310, PT-310B, PT-320, PT-330, PT-350, PT-3600, PT-520, PT-530, PT-540, PT-550, PT-580C, PT-6100, PT-7100, PT-7500, PT-7600, PT-9200DX, PT-9200PC, PT-9400, PT-9500PC, PT-9600, PT-9700PC, PT-9800PCN, PT-D200, PT-D200BT, PT-D200DA, PT-D200MA, PT-D200SA, PT-E100, PT-E300, PT-E500, PT-E550W, PT-H100, PT-H300, PT-H300LI, PT-H500LI, PT-P700, PT-P750W, ST-1150, ST-1150DX, ST-5 |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 4977766685177 |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Tape width | 0.472" (1.2 cm) |
| Tape length | 315" (8 m) |
| Width | 0.591" (15 mm) |
| Depth | 2.76" (70 mm) |
| Height | 3.54" (90 mm) |
| Weight | 1.41 oz (40 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 2.2" (56 mm) |
| Package depth | 0.315" (8 mm) |
| Package height | 2.28" (58 mm) |
| Package weight | 1.62 oz (46 g) |
| Pallet height | 6.26" (15.9 cm) |
| Number of cartons per pallet | 36 pc(s) |
| Number of layers per pallet | 6 pc(s) |
| Number of cartons per pallet layer | 6 pc(s) |
| Pallet weight | 536.6 lbs (243.4 kg) |
| Quantity per pallet | 3600 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
| Tape size | 0.472" (1.2 cm) |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 17ADC83A59
Brand: HP
Reference: 9A2CD76289
Brand: Logitech
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 04DF379B
Brand: HP
Reference: B5891B1985
Brand: Epson
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: D9B7C682
Brand: Epson
Reference: 652F459CEE
Brand: Brother
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: F8F6C2B02A
Brand: Logitech
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 08EEB54E
Brand: Epson
Reference: 224F56AB
Brand: Brother
Reference: 085DB7B0ED
Brand: Canon
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 00865D4136
Brand: HP
Reference: 6610F59F
Brand: HP
Brother TZE-231, Black on white, Die-cut label, TZe, White, Inkjet, Philippines
check_circle
check_circle