- New
- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
TP-Link TAPO C530WS, IP security camera, Outdoor, Wired & Wireless, 1177.2" (29.9 m), External, Wall
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Auto pan mode | Yes |
| Maximum operating distance | 1177.2" (29.9 m) |
| Day/night mode | Yes |
| Remote viewing | Yes |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 2 |
| Mounting type | Wall |
| Product color | White |
| Form factor | Turret |
| Housing material | Metal |
| Protection features | Waterproof |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Weatherproof | Yes |
| Camera pan control | Yes |
| Camera tilt control | Yes |
| Lens viewing angle, horizontal | 95° |
| Lens viewing angle, vertical | 53° |
| Lens viewing angle, diagonal | 112° |
| Tilt angle range | 60 - 130° |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/3" |
| Progressive scan | Yes |
| Sensor type (panoramic camera) | CMOS |
| Digital zoom | 12x |
| Focal length range | 3.2 mm |
| Night vision | Yes |
| LED type | IR/White |
| Maximum resolution | 2880 x 1620 pixels |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video compression formats | H.264 |
| Supported graphics resolutions | 2880 x 1620 |
| Video recording | Yes |
| Frame rate | 30 fps |
| Image quality adjustment | DNR |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Audio input channels | 1.0 channels |
| Audio output channels | 1.0 channels |
| Audio formats supported | RTSP |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphones | 1 |
| Audio detection | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | No |
| Networking standards | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Live view | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Built-in siren | Yes |
| Siren noise level | 99 dB |
| Video motion detection | Yes |
| HTTPS encryption | Yes |
| Alert notification type | Push notification |
| Motion sensor | Yes |
| Mirror | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| Reset button | Yes |
| Remotely operated | Yes |
| Power source type | AC, DC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| DC output voltage | 9 |
| DC output current | 0.85 A |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Width | 4.87" (123.8 mm) |
| Depth | 3.54" (90 mm) |
| Height | 4.84" (123 mm) |
| Package width | 6.3" (160 mm) |
| Package depth | 8.27" (210 mm) |
| Package height | 5.71" (145 mm) |
| Package weight | 25 oz (710 g) |
| Package type | Box |
| Number of cameras | 1 |
| Mounting kit | Yes |
| Mounting brackets included | Yes |
| Screws included | Yes |
| Drilling template included | Yes |
| Manual | Yes |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 0AE775A8CB
Brand: Ricoh
Reference: 0F5D5118
Brand: Brother
Reference: E355AD06C5
Brand: AgfaPhoto
Reference: 3432ED668E
Brand: KMP
Reference: F8C0AE80
Brand: HP
Reference: 348C7785DB
Brand: Canon
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 32C47400D0
Brand: Epson
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: F8C8452281
Brand: Ricoh
Reference: EBC03FA648
Brand: HP
Reference: 16E89C0672
Brand: Epson
Reference: 1D0D4779BB
Brand: UTAX
TP-Link TAPO C530WS, IP security camera, Outdoor, Wired & Wireless, 1177.2" (29.9 m), External, Wall
check_circle
check_circle