- New
- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
Epson EcoTank ET-2860, Inkjet, Color printing, 5760 x 1440 DPI, A4, Direct printing, Black
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Color printing |
| Duplex printing | No |
| Maximum resolution | 5760 x 1440 DPI |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 33 ppm |
| Print speed (color, normal quality, A4/US Letter) | 15 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) black | 10 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 5 ppm |
| Time to first page (black, normal) | 10 s |
| Time to first page (color, normal) | 16 s |
| Scanning | Color scanning |
| Optical scanning resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Maximum scan resolution | 1200 x 2400 DPI |
| Scan technology | CIS |
| Image formats supported | BMP, JPEG, PICT, PNG, TIFF |
| Document formats supported | |
| Faxing | No |
| Number of print cartridges | 4 |
| Printing colors | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Total number of input trays | 1 |
| Total input capacity | 100 sheets |
| Total output capacity | 30 sheets |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Maximum print size | 210 x 297 mm |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5, B6 |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C6 |
| Envelopes sizes | B5, B6, C6, DL |
| Borderless printing media sizes | 10x15 |
| Paper tray media weight | 64 - 300 g/m² |
| Direct printing | Yes |
| USB port | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Security algorithms | 64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA-AES, WPA-PSK, WPA-TKIP, WPA2-AES, WPA2-PSK, WPA3-SAE |
| Mobile printing technologies | Epson Connect, Epson Remote Print |
| Product color | Black |
| Market positioning | Home & office |
| Power consumption (copying) | 12 W |
| Power consumption (ready) | 4.5 W |
| Power consumption (sleep) | 0.7 W |
| Energy Star Typical Electricity Consumption (TEC) | 0.15 kWh/week |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Windows operating systems supported | Windows Vista, Windows Vista x64, Windows XP, Windows XP Professional |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003 R2, Windows Server 2012 R2, Windows Server 2016 |
| Width | 14.8" (375 mm) |
| Depth | 13.7" (347 mm) |
| Height | 7.05" (179 mm) |
| Weight | 8.6 lbs (3.9 kg) |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Cables included | AC |
| User guide | Yes |
| Bundled software | Epson Smart Panel App, Epson Connect (Email Print, Remote Print Driver) |
| Warranty period | 1 year(s) |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: C81D53F4
Brand: Lexmark
Reference: 252A3DBAEB
Brand: Epson
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 04BBD409
Brand: Epson
Reference: 798919B1
Brand: HP
Reference: BE4643FEAA
Brand: Lexmark
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: D5542EC466
Brand: HP
Reference: C071A6F6B7
Brand: Epson
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 8226AB00
Brand: Brother
Reference: 59C54DD922
Brand: Ricoh
Reference: 34D1E775
Brand: Epson
Reference: FA2A1DE7
Brand: Canon
Reference: 935EF06747
Brand: HP
Reference: 6927BC23
Brand: Epson
Epson EcoTank ET-2860, Inkjet, Color printing, 5760 x 1440 DPI, A4, Direct printing, Black
check_circle
check_circle