- New
- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
Jabra Evolve2 55, Wireless, Office/Call center, 20 - 20000 Hz, 4.59 oz (130 g), Headset, Black
| Product type | Headset |
| Wearing style | Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Product color | Black |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Play/Pause, Volume +, Volume - |
| Volume control | Button |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Cable length | 47.2" (1.2 m) |
| BeamForming | Yes |
| Over the Air Updates (OTA) | Yes |
| Clear Voice technology | Yes |
| Optimized for | Microsoft Teams |
| Hearing protection technologies | Jabra IntelliTone, Jabra PeakStop, Jabra SafeTone, Jabra Safetone G616 |
| Music playback | Yes |
| Number of paired devices remembered | 8 |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| HD voice | Yes |
| Auto-connect | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP, HSP, PBAP, SPP |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Frequency response (music mode) | 20 - 20000 Hz |
| Frequency response (talk mode) | 150 - 6800 Hz |
| Wireless range | 1181.1" (30 m) |
| Ear coupling | Supraaural |
| Maximum input power | 30 mW |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 16 Ω |
| Driver unit | 1.1" (2.8 cm) |
| Noise canceling | Yes |
| Noise canceling type | Active |
| HearThrough | Yes |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 20 - 10000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Folding microphone | Yes |
| Number of microphones | 4 |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Microphone mute | Yes |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 280 mAh |
| Continuous audio playback time (with ANC) | 15 h |
| Continuous audio playback time (without ANC) | 18 h |
| Rechargeable battery | Yes |
| Talk time | 16 h |
| Battery charge indicator | Yes |
| Battery recharge time | 2 h |
| Charging source | USB |
| Talk time (ANC on) | 10 h |
| Talk time (ANC off) | 16 h |
| Audio formats supported | AAC, SBC |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Sustainability certificates | TCO |
| Width | 7.28" (185 mm) |
| Depth | 6.89" (175 mm) |
| Height | 2.56" (65 mm) |
| Weight | 4.59 oz (130 g) |
| Package width | 1.97" (50 mm) |
| Package depth | 6.69" (170 mm) |
| Package height | 7.95" (202 mm) |
| Charging stand | No |
| Quick start guide | Yes |
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-C |
| Cables included | USB Type-C |
| Pouch | Yes |
| Quantity | 1 |
| Easy pairing | Yes |
| Made with recycled materials | Yes |
| Total amount of recycled materials used for making | 75% |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Leatherette, Polycarbonate (PC), Stainless steel |
| Certified for Microsoft Teams | Yes |
| Voice guidance languages | French, German, Japanese, Korean |
| Applications supported | Jabra Sound+, Jabra Direct, Jabra Xpress |
| Digital Signal Processing (DSP) | Yes |
| Call management | Y |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 96021734E7
Brand: Logitech
Reference: 85AE750AD1
Brand: Epson
Reference: 9921A849
Brand: Kyocera
Reference: F1F4A1E299
Brand: Lexmark
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 4AE1E2B07E
Brand: OKI
Reference: C75E10EF9E
Brand: Samsung
Reference: EFD164B5F6
Brand: KONICA MINOLTA
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: DE08E13A
Brand: Brother
Reference: CE008B44
Brand: Lexmark
Reference: BB26C134
Brand: HP
Jabra Evolve2 55, Wireless, Office/Call center, 20 - 20000 Hz, 4.59 oz (130 g), Headset, Black
check_circle
check_circle