- Out-of-Stock
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
Brother PTP710BT, TZe, Thermal transfer, 180 x 360 DPI, 20 mm/sec, Wired & Wireless, Black
| Print technology | Thermal transfer |
| Color | No |
| Maximum resolution | 180 x 360 DPI |
| Print speed | 20 mm/sec |
| Maximum printing width | 0.709" (1.8 cm) |
| Maximum print height | 0.709" (1.8 cm) |
| Autocutter | Yes |
| Maximum label width | 0.945" (2.4 cm) |
| Maximum label length | 19.7" (0.5 m) |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| USB port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 2.1+EDR |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Built-in barcodes | AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 11, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 49, Code 93, Code-128 Codabar Library, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, ITF-14, Interleaved 2/5, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Tape type | TZe |
| Tape width | 0.945" (2.4 cm) |
| Cutter | Yes |
| Product color | Black |
| Display | No |
| Built-in display | No |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1870 mAh |
| Battery voltage | 3.6 V |
| Auto power off | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Width | 7.68" (195 mm) |
| Depth | 3.9" (99 mm) |
| Height | 8.15" (207 mm) |
| Weight | 30.2 oz (855 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 7.8" (198 mm) |
| Package depth | 3.86" (98 mm) |
| Package height | 8.27" (210 mm) |
| Package weight | 2.65 lbs (1.2 kg) |
| Cables included | Micro-USB |
| Batteries included | Yes |
| Drivers included | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Manual | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Pallet height | 5.91" (15 cm) |
| Pallet weight | 573 lbs (259.9 kg) |
| Number of cartons per pallet | 72 pc(s) |
| Number of cartons per pallet layer | 12 pc(s) |
| Number of layers per pallet | 6 pc(s) |
| Quantity per pallet | 216 pc(s) |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Country of origin | China |
| Spare part retention | 5 year(s) |
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Specific References
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 94F2BEA7EB
Brand: AgfaPhoto
Reference: F885A14EAF
Brand: Samsung
Reference: 32020FF0
Brand: Lexmark
Reference: 4F20F7F5D2
Brand: Samsung
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 3FFB64BD
Brand: Brother
Reference: ADFE565BB7
Brand: Epson
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 0EB0CFB54E
Brand: Kyocera
Reference: E0B92938A7
Brand: Canon
Reference: ACF60536
Brand: HP
Brother PTP710BT, TZe, Thermal transfer, 180 x 360 DPI, 20 mm/sec, Wired & Wireless, Black
check_circle
check_circle