Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2, Intel Core Ultra 9, 285, 32 GB, 1 TB, Windows 11 Pro, 64-bit
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 285 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor cores | 24 |
| Processor threads | 24 |
| Processor boost frequency | 5.6 GHz |
| Performance cores | 8 |
| Efficient cores | 16 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.5 GHz |
| Efficient-core base frequency | 1.9 GHz |
| Processor cache | 36 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor base power | 65 W |
| Maximum turbo power | 182 W |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 36 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory | 256 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Memory slots | 4x DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Non-ECC | Yes |
| Memory channels | Dual-channel |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| LAN controller | Intel® I219-LM |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Chassis type | Tower |
| Product color | Black |
| Volume | 27 L |
| Placement supported | Vertical |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | Workstation |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| Audio chip | Realtek ALC623-CG |
| Audio system | High Definition Audio |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 1 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system language | German |
| Power supply | 750 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply input frequency | 50/60 Hz |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 120000" (0 - 3048 m) |
| Non-operating altitude | 0 - 480000" (0 - 12192 m) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | ErP Lot 3 TCO Certified 10.0 MIL-STD-810H |
| Width | 7.09" (180 mm) |
| Depth | 14.6" (370 mm) |
| Height | 16.3" (415 mm) |
| Weight | 31.7 lbs (14.4 kg) |
| Mouse included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Display included | No |
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: 99EBE8BCCE
Brand: Apple
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: B3809EA903
Brand: Lenovo
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 670F905BB9
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C6A50280
Brand: Asus
Reference: C9A1D5E9
Brand: Intel
Reference: B34A9C92
Brand: HP
Reference: CD3D4A99
Brand: HP
Reference: 37AA02DE0A
Brand: HP
Reference: 85A28FE6
Brand: Intel
Reference: D421BF77
Brand: Asus
Reference: 7A5FA5DD
Brand: Intel
Reference: F395342335
Brand: Apple
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 4BE6C67663
Brand: Lenovo
Reference: 8CE19FBA
Brand: ACER
Reference: 9DA01AB32D
Brand: Erazer
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 6B37914C
Brand: Dell
Lenovo ThinkStation P3 Tower Gen 2, Intel Core Ultra 9, 285, 32 GB, 1 TB, Windows 11 Pro, 64-bit
check_circle
check_circle