Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 7A5E06A8AB
Brand: HP
Reference: 0C2B523C81
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: C5E6564B74
Brand: Bosch
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 5853CCB924
Brand: HP
Reference: 8891360801
Brand: Siemens
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Banner
Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2, Intel Core Ultra 5, 235, 32 GB, DDR5-SDRAM, 512 GB, Windows 11 Pro
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 235 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor cores | 14 |
| Processor threads | 14 |
| Processor boost frequency | 5 GHz |
| Performance cores | 6 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.4 GHz |
| Performance-core base frequency | 3.4 GHz |
| Efficient-core base frequency | 2.9 GHz |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor base power | 65 W |
| Maximum turbo power | 121 W |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| Sparsity support | Yes |
| Windows Studio effects support | Yes |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Total processor performance up to | 27 TOPs |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| GPU performance up to | 6 TOPs |
| Internal memory | 32 GB |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Non-ECC | Yes |
| Memory channels | Dual-channel |
| Total storage capacity | 512 GB |
| Optical drive type | No |
| Storage media | SSD |
| Number of storage drives installed | 1 |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Discrete graphics card | Yes |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | NVIDIA RTX A400 |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card memory | 4 GB |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Number of discrete graphics cards | 1 |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| Graphics card Mini DisplayPort ports quantity | 4 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE200 |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 5 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Chassis type | Mini Tower |
| Product color | Black |
| Volume | 3.9 L |
| Placement supported | Horizontal/Vertical |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product type | Workstation |
| Motherboard chipset | Intel W880 |
| Audio chip | Realtek ALC623-CG |
| Audio system | High Definition Audio |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 1 |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Operating system language | German |
| Bundled software | Lenovo AI Now |
| Power supply | 230 W |
| Power supply input voltage | 100 - 240 V |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 120000" (0 - 3048 m) |
| Non-operating altitude | 0 - 480000" (0 - 12192 m) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | TCO Certified, generation 10 MIL-STD-810H |
| Width | 3.43" (87 mm) |
| Depth | 8.78" (223 mm) |
| Height | 7.95" (202 mm) |
| Weight | 7.94 lbs (3.6 kg) |
| Mouse included | Yes |
| Mouse connectivity | Wired |
| Keyboard included | Yes |
| Keyboard connectivity | Wired |
| Display included | No |
Your review appreciation cannot be sent
Report comment
Report sent
Your report cannot be sent
Write your review
Review sent
Your review cannot be sent
Reference: F1B8CA35
Brand: HP
Reference: AFDC768E22
Brand: Alienware
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 71AB570ABB
Brand: Lenovo
Reference: 61C49CA1D4
Brand: HP
Reference: D3E29917
Brand: Lenovo
Reference: CAA9DDDF
Brand: Dell
Reference: 1D6988B2
Brand: Asus
Reference: F238ECBD
Brand: Lenovo
Reference: D17F9F605C
Brand: Asus
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: 1C898A07
Brand: HP
Reference: 8D5F936F
Brand: Lenovo
Reference: 1147C19CF1
Brand: ACER
Reference: CFE0B5DA28
Brand: HP
Write here your email address and stay up to date when the product comes back available.
Reference: E8440A54
Brand: Asus
Reference: 6ED8449088
Brand: ACER
Reference: 9011728E99
Brand: Lenovo
Lenovo ThinkStation P3 Ultra SFF Gen 2, Intel Core Ultra 5, 235, 32 GB, DDR5-SDRAM, 512 GB, Windows 11 Pro
check_circle
check_circle